Vinç Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Vinç Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar 16.11.2016

Günümüz dünyasında hemen hemen her alan ve sektörde kullanılan vinçler, sepetli vinçler gibi nakliye araçları günümüz iş hayatına çok büyük katkılar sağlamaktadır. Aslında katkıdan ziyade bu araçlar olmadan bazı işleri yapmak kesinlikle mümkün değildir. Ancak bu vinçlerin kullanımı esnasında oluşabilecek kazaları önlemek ve kazalardan daha az zararla kurtulabilmek için bazı koruyucu malzemelerin kullanılması büyük bir zorunluluktur. Hem sepetli vinç de çalışan kişilerin, hem de diğer vinçlerin altında bulunan kişiler bazı malzemeleri mutlaka kullanmalıdırlar.

İnsan yaşamına katkı sağlayan bu malzemeler ise;

  • Özel iş ayakkabısı; Bu ayakkabılar yağlı yerlerde bile kaymama özelliğine sahip olduğu gibi çivi vb. gibi inşaat malzemelerinin de insanın ayağına ulaşmasına engel olmaktadır. ayrıca bu ayakkabılar, yüksek voltajlı direklere yaklaşıldığında kişilerin elektirk akımlarından etkilenmesine de engel olmaktadır. Bu yüzden, kişilerin bu ayakkabıları mutlaka giymesi gereklilikten ziyade kesinlikle bir zorunluluktur.
  • Eldiven takılması ; eldiven de mutlaka takılması gereken malzemelerden birisidir ancak burada önemli olan kaliteli eldivenlerin kullanılmasıdır. kaliteli olmayan bir eldiven kişilere çok büyük katkı sağlamayacaktır.
  • Baret ; hem sepetli vinçlerde çalışan kişilerin, hem diğer vinçleri kullanan kişilerin hem de inşaat alanında yerde bulunan kişilerin başlarına mutlaka baret giymeleri gerekmektedir. Kaza geliyorum demez belki ama her zaman sinyaller verir ve belki kaza insana zarar vermez ama ihmal etmek ve önemsememek kişilere yaşamın sona ermesi ve sakat kalma gibi çok büyük zararlar verebilir.
  • Son olarak maske de kullanılmalıdır. Bazı çalışma alanlarında özellikle kapalı alanlarda egzos gazı zehirlenmeleri yaşanabilmektedir. Bunun önüne geçmek adına maske kullanmak ihmal edilmemelidir.